Steve Nash NBA’in Efsane Asist Kralı ve Yeni Antrenörü
Steve Nash NBA’in Efsane Asist Kralı ve Yeni Antrenörü

Steve Nash NBA’in Efsane Asist Kralı ve Yeni Antrenörü

Steve Nash İle Brooklyn Nets

Nets takımının önemli oyuncularının görseli.

Kyrie Irving ve Kevin Durant ile sezona iddalı giren Brooklyn Nets takımını sıklıkla duyar olduk.

Sonraki süreçlerde ise James Harden’ı transfer ederek önemli ve etkin isimler aynı formada buluştu. Ve son olarak Blake Griffin‘in transferi ile bu iddasını sürdürmeye devam etmektedir.

Brooklyn Nets takımının bu transferleriyle adından sıklıkla bahsettirmesinin arkasında yatan ismin şaşırılacak bir durum oluşturmuyor. NBA tarihinin unutulmaz isimlerinden birisi için antrenörlük hayatında da bu tarz etkili hamleler yapmak mümkündür.

Peki o halde gelin hep birlikte, arkadaki bu ismin kim olduğunu daha yakından görelim. 🙂

Steve Nash

Suns forması giyen Steve Nash'in görseli.

Steve John Nash, Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde İngiliz bir ebeveynin çocuğu olarak 7 Şubat 1974’te dünyaya gelmiştir. Günay Afrika’da doğmuş olmasına rağmen bazı sebeplerden dolayı Kanada’da yaşamaya başlamışladır. 

Nash orta okulun sonlarına doğru basketbolla tanıştı ve lisede basketbolda kendini iyice geliştirdi. Lisedeki koçu olan Hyde-Lay ilerde Nash’ın NBA’de oynayacağını düşünmekteydi ve kesinlikle NCAA’ın büyük okullarından birinde oynayacağını düşünmekteydi.

Fakat NCAA takımları Kanada’daki Lise takımlarıyla çok ilgilenmiyordu. Hal böyle olunca koç Hyde-Lay NCAA takımlarına Nash’ı fark ettirmek için mektup yazmaya başladı. Fakat yazdığı mektuplar olumsuz geri dönüş yaptı.

Kısa bir süre sonra  Santra Clara Üniversitesi koçun mektuplarına olumlu dönüş yapıp Nash’ı izlemeye geldi. Nash’ı izlemeye gelenler Nash’ın savunmasının çok başarız olduğunu ama ataklarının çok ilgilerini çektiğini belirtip Nash’a burs vermeyi teklif ettiler. Santra Calara Üniversitesi çok iyi bir takım olmasada Nash’ın başka bir seçeneği yoktu. 

Nash’ın Santra Clara’ya geldiği ilk sezon takımın sonuncu olacağı düşünülmekteydi. Fakat Nash’ın gelmesiyle beraber takım canlanarak güzel bir performans sağladı ve beklentinin üstünde performans gösterdiler. 

NBA Draftı

Steve Nash basket atarken ki görseli.

Steve Nash, 1996 NBA Draft’ına katılarak Phoenix Suns’a 15. olarak seçilmiştir. Steve Nash çaylak sezonunu 3,3 sayı ve 2,1 asist ortalamaları ile kapattı. Phoenix Suns, Nash’ın belindeki rahatsızlıktan dolayı kendisini takas yapmak istedi.

Fakat takas düşüncesi olumsuz sonuç verdi. Suns ise Nash’ı takas yapılması için 2. sezonda daha fazla oyuna çıkardı. Dallas Mavericks koçu Donnie Nelson geçmişte babasının da beğendiği Nash’ı kadrosunda görmek istedi. Bu sebeple Nash, 2. sezonu Suns’da bitirip Dallas Nelson takımına transfer oldu.

Dallas’ın sahibi olan Cuban, Nash’in sadece ofansif oynamasını gerekçe göstererek Nash’ı 2004 yılında gönderdi. Buna bağlı olarak Nash Suns’a geri döndü.

Takımı çok iyi bir performansa ve skorlara sahipti. Takım tam olarak ofansif oyun üzerine kurulmuştu, hücumda ise bu konuyu en iyi bilenlerden biri vardı. Steve Nash. 

Şampiyonluk Kazanamayan Efsane

Lakers forması giyen steve nash görseli.

Steve Nash, NBA’de süper star oyun kurucusu olup şampiyonluk yüzüğünü takamayanlar listesine eklenmesine az kalmıştı. Bireysel olarak bir çok başarılara sahip olan Nash, iki kez normal sezon MVP’si, sekiz kez All Star, üç kez All NBA First seçildi, 5 kez de ligin asist kralı olmuştur ve daha bir çok başarıları olmasına rağmen bir türlü çok istediği şampiyonluk yüzüğünü kazanamamıştır. 

Nash, şampiyonluk kazanabilmek için 2012 yılında, Kobe, Gasol, Metta, Howard gibi yıldız isimlerin olduğu Los Angeles Lakers takımına geçti. O sezon Kobe ve Metta’nın sakatlıkları, Howard’ın bir türlü takıma alışamaması gibi sorunların olmasından dolayı tüm planları olumsuz gitti. Bu nedenle şampiyonluk hedefine ulaşamadı.

Steve Nash’ın büyük rakibi Spurs tekrardan Nash’ın karşısına çıktı ve seride yenildiler. Bir sonraki yıl ise Nash, sakatlık yaşadığından dolayı sadece 15 sezon oynayabildi ve sezonu kapattı. Steve Nash, 2014 yılındaki yaşadığı sakatlıklardan dolayı emekli olma kararı almıştır.

Antrenörlük yapan Nash'in görseli.

Şimdi ise NBA takımlarından Brooklyn Nets’in koçluğunu yaparak kariyerine yeni başarılar eklemek için mücadele etmektedir.

Bir başka NBA efsanesi olan Micheal Jordan ve Chicago Bulls takımının “The Last Dance Belgesel İncelemesi” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir