Semih Saygıner (Mr. Magic) Biyografisi
Semih Saygıner (Mr. Magic) Biyografisi

Semih Saygıner (Mr. Magic) Biyografisi

Mr. Magic, The Turkish Prince

Semih Saygıner bir maçta iken çekilmiş görseli.

Bilardo camiasında The Türk, Turkish Prince, Mr. Magic gibi lakaplarla tanınan Semih Saygıner, 12 Kasım 1964’te Adapazarı’nda dünyaya gelmiştir. 

Semih Saygıner, lise döneminde anne-babasını erken yaşta trafik kazasında kaybetti. Bu sebepten dolayı eğitim hayatını devam ettiremeyen Saygıner, okulu bırakmak zorunda kaldı. Daha sonrasında ise bilardoya merak salarak bu alanda kendini geliştirmeye başladı. 

Bilardo ile bütünleşen Saygıner, ilerleyen yıllarda yakın arkadaş çevresinin ısrarları üzerine çeşitli turnuvalara katılmaya başladı. İlk başarısını ise, 1981 yılında katıldığı İstanbul Bilardo Şampiyonası’nda 1.’lik ile elde etti. 

Semih Saygıner, gün geçtikçe tecrübe kazanmaya devam ederken, askerlik görevini yapacak yaşa gelmiş oldu. Askerlik görevini tamamladıktan sonra kendisini tam olarak bilardoya verme kararı aldı.

Bu anlamda gittikçe deneyim ve özgüven kazanan Saygıner, bilardo alanında turnuvalara katılmaya devem etti. 1988 yılında, Türkiye’de düzenlenen ayrıca uluslararası geçerliliği olan bir turnuvada yer aldı. Burada yaptıkları ile yeteneklerini sergileyen Saygıner, bilardo camiasının dikkatini çekmeyi başardı. Bundan sonra profesyonel anlamda bir bilardo sporcusu olarak ün kazanmanın ilk adımını atmış oldu.

Saygıner, 1991’de German Open Turnuvası‘nda ve yine aynı yılda İstanbul Efes Pilsen Grand Prix’nde hatrı sayılır dereceler elde etti. Daha sonrasında 1992 yılında Almanya’da yapılan Berlin Dünya Şampiyona’sına katılan Saygıner, oynadığı son maçta Dünya 3 Bant Bilardo Şampiyonu Raymond Ceulemans’ı 3-0 yenerek dünya 8. oldu. 1993’te de Berlin’de düzenlenen bir turnuvada Dünya 3.sü olarak genel klasmanında 6. lığa kadar yükseldi. 

İlk Dünya Şampiyonluğu

Semih Saygıner adlı bilardo oyuncusunun görseli.

1994’te Belçika’da düzenlenen Gent Dünya Şampiyonası’nda rakiplerini bir bir eleyerek 1. olan Saygıner, kariyerindeki ilk dünya kupasını kazandı. Bu başarılarının ardından genel klasmandaki sıralaması 3.lüğe yükselen Saygıner, ayrıca iki farklı dünya rekoru kırdı. Bunlar;

  • 1994’te 45 sayı 11 vuruş 4.090 ortalama (3 set)
  • 1994 50 sayı 14 vuruş 3571 ortalama (3 set) 

Yine aynı yıl içerisinde bilardonun en önemli ligi olarak bilinen Hollanda Takımlar Ligi’ne transfer oldu. Semih Saygıner 1998’de Antalya’da düzenlenen 3 Bant Dünya Bilarda Şampiyonası’nda finalde Hollandalı rakibi Cerwin Walentijin’i yenerek 1. oldu. 

Başaralarından dolayı çeşitli organizasyonlarda yılın sporcusu ödülüne layık görüldü. Saygıner ayrıca 2003 yılının en iyi bilardo oyuncusu seçilmiştir. 

Hollanda deneyiminin ardından Portekiz Ligi’nde F.C. Porto Bilardo Takımı’nın 3 yıl boyunca kaptanlığını yapmıştır. Aynı zamanda 2005 yılında da, F.C. Porto takımı ile Avrupa Kulüpler Şampiyonası’nda bronz madalya kazandı.

Semih Saygıner Magic Shots

Bilardo oyununda kazanan bir oyuncunun görseli.

Tüm bu başarılarının yanı sıra, bilardo literatürüne Semih Saygıner Magic Shots (Semih Saygıner’in Sihirli Vuruşları) olarak geçmiş 42 özel vuruş tekniğine de sahiptir. Elde ettiği başarılar ayrıca bilardo adına ürettiklerinden dolayı bu oyunun dünyadaki en önemli figürleri arasındadır.

2009 yılında Dünya’nın en büyük ıstaka üreticisi İtalyan Longoni, tüm Dünya’da satılmak üzere Dünya’nın en pahalı seri üretim ıstakalarını Semih Saygıner adına üretti.

Kariyerinde uzun seneler geçirdik sonra ise uluslararası turnuvalara ara veren Saygıner, 2014 yılında tekrar dönüş yaptı. 2015 yılında Türkiye 3 Bant Bilardo şampiyonu, 2016 yılında Dünya 3 Bant Bireysel Bilardo Şampiyonası’nda Dünya 3.sü oldu.

Milli bilardocu Semih Saygıner, son olarak Mısır’ın Şarm El-Şeyh şehrinde düzenlenen 3 Bant Dünya Kupası’nda Hollandalı rakibini 50-37‘lik skorla yenmeyi başardı. Aynı zamanda bu şampiyonluğu ile kariyerinde toplam 7. kez Dünya Şampiyonu olmuş oldu.

Konudan bağımsız olarak biyografi kategorisi ile ilgili son yayınladığımız “Xavi” hakkındaki içeriğimizi de ayrıca okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir