Mathew Fraser (Tarihin En Fit Adamı) Kimdir?
Mathew Fraser (Tarihin En Fit Adamı) Kimdir?

Mathew Fraser (Tarihin En Fit Adamı) Kimdir?

Mathew Fraser İçin Dönüm Noktası

Fraser'in halter yaptığı zamanlara ait bir görsel.

Mathew Fraser, 1990 yılında artistik patinaj sporcusu anne-babanın oğlu olarak Kanada’da dünyaya gelmiştir. Bu durumdan kaynaklı olsa gerek, küçük yaşlardan itibaren birçok sportif faaliyet ile ilgilenmiştir. 

12 yaşlarına geldiğinde bir arkadaşıyla okulda halter kaldırmaya çalışırken kariyer anlamında ilk kırılma anını yaşamıştır. Uzaktan bu çabalarını gören biri, gerekli yönlendirmeleri yapması için halter branşında uzman bir antrenöre yönlendirdi. 

Ardından spora olan ilgisini ve yeteneklerini salt halter branşına yoğunlaştırarak güzel sonuçlar almaya başlamıştır. Küçük çaplı turnuvalarda edindiği başarıların devamında ise ülke şampiyonluğuna kadar ulaşmıştır. 

Artık tam zamanlı (profesyonel) halter sporcusu olarak antrenmanlarını sıkı bir şekilde yapmaya başlamıştır. Elde ettiği sonuçlar ise, 2009 yılında Romanya’nın Bükreş kentindeki Dünya Halter Şampiyonası’na katılmasını sağlamıştır. Ancak bazen istenmeyen şeyler hiç olmadık zamanda karşımıza çıkmaktadır. Fraser için de ansızın, hiç beklenilmeyen bir olay yaşandı: Sakatlık

Halter Sporundan Kopuş

Şampiyona öncesindeki haftalarda yaptığı antrenmanlardan birisinde halter kaldırırken sırtından sakatlandı. Tedavi süreci bittikten sonra tekrar antrenmanlara başlayan Mathew Fraser, yine sırtından sakatlık yaşamıştı. Tüm bunlara rağmen yarışmalara katılmaya devam etti. Sakatlıkların tekrar etmesi sonucunda ise L5 omurunun iki kere kırıldığı ortaya çıktı.

Spor kariyerini noktalayacağını düşündüğü için spinal füzyon cerrahisi tedavisini reddetti. Tedavi yöntemini bir yıl sürecek şekilde ve aynı zamanda omurgasının iki plaka ve altı vidayla desteklendiği rehabilitasyon ile tamamladı. Tabii ki tüm bu rehabilitasyon sürecinden dolayı halter sporunu bırakmak zorunda kaldı.

Mathew Fraser, bu karar neticesinde boş durmak yerine eğitim hayatına zaman ayırarak, makine mühendisliği ve mühendislik yönetiminden çift ana dal yapmıştır. Aynı zamanda matematik ve işletme alanlarında da çift ana dal yapmıştır. 

Çok sevdiği ve ayrıca tek sahip olduğu halter sporunu yapamayacak duruma gelince ne yapacağım diye düşünürken bu eğitimleri tamamlamış oldu.

CrossFit Macerası

Mat Fraser ve Rich Froning mücadelesinden bir görsel.

Profesyonel olarak halteri bırakmış olsa da tamamen hayatından çıkarmamıştır. Eğitim aldığı yıllarda aynı zamanda sportif aktivite olarak yine halter yapmak niyetindedir. Malum halter branşı için yüksek ağırlıklar ve kullanılabilecek uygun konforda bir spor salonu gerekmektedir. 

Spor salonu arayışı içerisinde olan Mat Fraser, bu esnada CrossFit ile tanışmış oldu. Daha öncesinde hiç denemediği ve ilk kez tanıştığı CrossFit ile halter çalışmalarına başlamıştır. Halter çalışmaları ile çok içli-dışlı olan CrossFit, yine halter temeli çok iyi olan Fraser ile bir uyum yakaladı. 

Kendisinin bu sporu yapabiliyor olması, eğitimini sürdürürken harçlık kazanmak amacıyla çeşitli etkinliklere katılmasını sağlamıştır. Sakatlığı sonrasında mühendislik alanında kariyer planı yapmış olsa da, CrossFit ile tanışması farklı planları doğurmuştur. 

Eğitim aldığı üniversitelerden başarılı bir şekilde mezun olduktan sonra profesyonel olarak CrossFit’e yoğunlaşmıştır. Yavaş yavaş dikkatleri üstüne çeken Mat Fraser, kısa süre içerisinde CrossFit Games Oyunları’na katılmaya hak kazandı. 

2014 yılında katıldığı ilk oyunlarda Rich Froning’in arkasından ikinci olmuştur. 2015 yılına gelindiğinde ise Froning bireysel oyunlardan emekli olduğunu açıklamıştır. Bu gelişme sonrasında birincilik şansı çok artan Mat Fraser, bu yıl da yine ikinci olarak oyunları tamamlamıştır.

Mathew Fraser: Tarihin En Fit Adamı

Mathew Fraser bir oyun kazandıktan sonra çekilmiş görseli.

Geçmiş büyük oyunlarda kademeli şekilde ilerlemeler kaydeden Mat Fraser, zayıf olduğu konuların üstüne düşmeye başlamıştır. Kuvvet ve türleri konusunda sıkıntı yaşamamasına rağmen koşu ve dayanıklılık konusunda o kadar başarılı değildir.

2016 CrossFit Games

Kendisindeki zayıf noktaları geliştirmeye başladıktan sonra ikinci olarak tamamladığı ilk iki oyunun ardından 2016 CrossFit Games’de birinciliği elde etmeyi başardı. Hatta bu başarısını, CrossFit Games tarihinin en açık ara farkıyla kazanmıştır. İkinci olan Ben Smith ile arasındaki fark tam olarak 197 puan idi. 

2017 CrossFit Games

Bir sonraki yıl düzenlenecek 2017 CrossFit Games için çalışmalarını sürdüren Mat Fraser, farklı etkinliklerin dördünü kazanarak oyunda baskın gelmiştir. Yine kazanmak ile kalmadı ve aynı zamanda geçen yıl kırdığı rekoru geliştirmiş de oldu. Bu kez sıralamadaki en yakın Brent Fikowski ile arasındaki farkını tam olarak 216 puana çıkarmıştır. 

2018 CrossFit Games

Mat Fraser, zirveyi bırakma hiç bırakmak niyetinde değildir. Elde ettiği başarıları tutarlı hale getiren sporcu, 2018 CrossFit Games üstünde çoğu etkinliği domine etmiştir. Ve yine bu yılda en yakın rakibi ile arasındaki puan farkını yukarıya taşıyarak yeni bir rekor kırmıştır. Patrick Vellner ikinci olurken rakibi Mat Fraser, 220 puan fark atarak birinciliği yeniden almış oldu.

Mathew Fraser halat tırmanırken çekilmiş bir görseli.
2019 CrossFit Games

Mathew Fraser, 2019 CrossFit Games için yine zirvenin sahibi olacak hatta kesin gözüyle bakılan profil olarak görülmektedir. Hazırlanan etkinliklerin bir çoğunu kazanmasına rağmen Noah Ohlsen, performansı ile rekabete ortak olmuştur. Fraser öne geçti, geride kaldı derken son etkinliklere gelindiğinde açığı kapatmayı başardı. Final etkinliğinde ise tam gücüyle performans koyan Fraser, galibiyeti elde etmiştir. Bu galibiyeti ile birlikte Rich Froning’in rekorunu egale ederek üst üste dördüncü kez şampiyon olmuştur.

2020 CrossFit Games

Artık CrossFit tarihinde kimsenin ulaşamadığı son noktaya çıkmak için son bir oyun kalmıştı. Bir şampiyonluk daha kazanarak, beşinci kez üst üste şampiyon olan ilk sporcu olmak. Bu başarıyı elde etmek kendisi için kolay olmasa da imkansız değildi. Her şey sakin bir şekilde ilerlerken, tüm dünyada etkisini hissettiren o malum Covid-19 vakası cereyan etti. 

Birçok spor dalı ile birlikte CrossFit de olumsuz etkilenen branşlardan birisi oldu. 2020 CrossFit Games, Fraser adına tarihi başarının kilit yılı idi. Zorunlu değişikler sebebiyle oyunlar farklı bir şekilde organize edildi. Sporcular bu yıl özelinde alınan kararlar neticesinde 30 sporcu katılımıyla çevrimiçi olarak yarışmaları yapıldı..

Bu yıl da Mathew Fraser birçok etkinliği domine etti ve şampiyonluk zirvesindeki yerini almayı başardı. Mathew Fraser, beşinci kez üst üste kazandığı bu şampiyonluk ile “Tarihin En Fit Adamı” ünvanını kazandı. 

Mathew Fraser Emekli Olduktan Sonra Neler Yaptı?

HWPO programında yapılan bir antrenmandan görsel.

Takvimler 2 Şubat 2021 tarihini gösterdiğinde, bu sporun en dominant karakteri olan Mathew Fraser, kendi instagram hesabından kimsenin tahmin dahi etmediği bir anda emekli olduğunu açıkladı.

Emeklilik öncesinde neler yaptığını genel hatları ile okumuş olduk. Şu an ise emekli olduktan sonra neler yapıyor biraz da bunlardan bahsetmek de verimli olacaktır. 

HWPO (Hard York Pays Off)
  • İlk olarak HWPO (Hard York Pays Off) adıyla ve Nike iş birliği ile bir antrenman programı yayınlıyor. Bu program internet ortamında herkesin satın alabileceği bir program iken daha üst eviye sporcular için geliştirilmiştir. Aynı zamanda kurduğu bu platform üzerinden birçok sporcu için bireysel koçluk da yapmaktadır.
Youtube Kanalı
HWPO youtube kanalının kaoak görseli.
  • İkinci olarak emekli olduktan hemen sonra HWPO Mat Fraser adı ile profesyonel olarak yönetilen bir  YouTube kanalı açtı. Bu kanalında kendi gündelik hayatının, yaptığı antrenmanlarından hatta geçmişteki antrenmanlarından ve aynı zamanda deneyimlerinden bahsetmektedir. 
HWPO Kitap
HWPO kitap görseli.
  • Üçüncü atılım olarak herkesin tahmin ettiği üzere HWPO (Hard Work Pays Off) adı ile bir kitap çıkarmak oldu. Yine yayınladığı bu kitapta kendi sürecini, deneyimlerini ve bazı hareketlerle ilgili püf noktalarını anlatmaktadır.
PODIUM Supplemet
  • Genellikle vücut geliştirme sporcularıyla özdeşleşmiş olan supplementler, profesyonel olarak yapılan her branş için tercih edilebilmektedir. CrossFit için de Fraser ve ortakları, dördüncü olarak PODIUM markalarıyla böyle bir girişime adım atmışlardır. Bu girişimin üzerinde de diğer atılımlarında da olduğu gibi özenle durmaktadır.

HWPO programı ve kitabı, Yotube kanalı, PODIUM marka supplement ve birkaç bazı atılımları ile CrossFit ekosistemi içerisinde varlığını devam ettirmektedir. Genel olarak aktif spor hayatını noktalayan sporcular, daha sonrasında unutulmaya başlarken, Mathew Fraser varlığını aktif olarak hissettirmektedir.

Mat Fraser‘ın hayatını okuduktan sonra CrossFit’e başlamayı düşünüyorsanız, “Yeni Başlayanlar İçin CrossFit” başlıklı içeriğimizi de ayrıca okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir