Johan Cruyff Kimdir ve Modern Futbola Etkisi Nedir ?
Johan Cruyff Kimdir ve Modern Futbola Etkisi Nedir ?

Johan Cruyff Kimdir ve Modern Futbola Etkisi Nedir ?

Johan Cruyff Çıkışı

johan cruyff hollanda takımıyla yaptığı maçtaki bir görseli.

Johan Cruyff, 25 Nisan 1947 yılında Hollanda’nın Amsterdam şehrinde dünyaya gözlerini açmıştır. Cruyff 12 yaşında Ajak takımının alt yapısında futbol sahalarında top koşturmaya ve 1964 yılında ise profesyonel olarak Ajak A takımının formasını terletmeye başlamıştır. 

İlerleyen yıllarda ise Johan Cruyff, 1966 yılından itibaren 12 yıl süresince Hollanda milli takımının önemli bir ismi olmuştur. Aynı zamanda bir çok kez milli takımın kaptanlık görevini de üstlenmiştir. 

Cruyff, Ajak ile başarıdan başarıya koşan bir dönem geçirmişti. Ajax takımı ile Hollanda ligini 6 kez, Hollanda Kupasını 3 kez ve 3 kez üst üste Şampiyon Kulüpler Kupasını kazanmıştır.

cruyff'ın barcelona forması giydiği zamanlardan bir görseli.

Barcelona Yılları

Total futbol sisteminin temellerini de atan efsane, 1973 yılında yüksek bir ücrete Barcelona’ya transfer olmuştur. Ajax ile oynadıkları futbol uzun yıllar unutulmayacak arasındadır. Fakat gerek kemik kadronun yavaş yavaş dağılması veya dönemin değişmesi bu transfere sebep olmuştur.

Barcelona ile çıktığı ilk maçta gol atarak takım ve taraftarlar için gönüllerde taht kurmayı başarmıştı. İlerleyen zamanlardaysa dünyaya gelen çocuğuna Katalanca “Jordi” adını da vermesi halkın sevgisini daimi hale getirmişti.

Barcelona ile kazandığı İspanya Şampiyonluğu sonrası Hollanda takımı Cruyff’un liderliğinde 1974 Dünya Kupası’nda finale çıktı. Bu Dünya Kupası finalindeyse Hollanda, Almanya’ya karşı seyir zevki yüksek bir maç çıkarsada skor yenilgiyle sonuçlanmıştır. Ancak 1974 Dünya Kupası’nda İsveç’le yapılan maçta, “Cruyff Dönüşü” olarak literatüre giren hareketin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

cruyff dönüşü harekeni gösteren bir çizim görseli.

Teknik Direktör

Futbola dair ileri görüş sahibi olması, futbol felsefesini oluşturmasında yardımcı olmuştur. Ajax’ta oynarken total futbolun kurucusu olarak bilinen Rinus Michels ile birlikte oyuna yenilikler katmıştır.

Total futbol sistemi, sert markaja ve baskı oyununa yönelik bir oyun tarzıdır. Oyuncuların standart bir mevki yoktur. Her oyuncu yapılan hamlelere göre takıma arkadaşının yerini doldurmaktadır. Bu sebeple asıl oyun planı alan yönelik uygulanmaktadır. Bu oyun tarzına örnek olarak günümüzde Barcelona takımı gösterilebilmektedir.

Efsane isim futbol kariyerini bitirdikten sonra yine sahalarda görev almaya devam etmiştir. Bu sefer saha içinde değil saha dışında etkisini hissettirmiştir. Teknik direktör olarak görev yaptığı süre zarfında kendine has oyun sistemiyle bir çok başarıya ulaşmıştır.

Oyunculuğunda önemli başarılara imza attığı gibi teknik direktör olarak da kritik başarılara imza atmıştır. Bunlardan biriyse hem oyuncuyken en iyi oyuncu ödülünü hem de teknik direktörken şampiyonlar ligini kazanan ilk kişi olmasıdır. Bu başarılara ise yine total futbol sistemini örnek alarak ulamıştır diyebiliriz.

johan cruyff teknik direktörlük yaparken çekildiği görseli.

Teknik direktörlük kariyesi ise şu şekildedir;

  • 1986 – 1988 Ajax Takımı
  • 1988 – 1996 Barcelona Takımı
  • 2009 – 2013 Katalonya Takımı

Ayrıca Johan Cruyff, Jaan De Grroot ile birlikte Benim Oyunum (My Turn) adlı otobiyografisini yayımlamıştır. 

Johan Cruyff 24 Mart 2016 tarihinde Barcelona’da 68 yaşındayken akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. 

Ülkesinin sınırları içerisinde futbolda etkin olduğu gibi günümüzün modern futbolunda da etkisi hala görülmektedir. Total futbol kavramı ve oyun sistemine karşı bakışı, kendisinden sonra gelecek olan bir çok kişiyede ışık olmuştur.

Yazımızı Cruyff’a ait olan şu cümleyle bitirmek, kendisinin futbola bakışını ayrıca neden modern futbolun etkin ismi olduğunu özetleyecektir.

“Futbol basittir. Ama basit futbol oynamak kadar zor bir şey yoktur.”

Johan Cruyff dönemine daha yakında bakmak isteyenler, “Harika Portakal Kitap İncelemesi” başlıklı yazımızı da okuyabilirler. Kitap hakkında genel bir bilgiye sahip olduktan sonra kütüphanenizi zenginleştirmek için almak isteyebilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir