Gianluigi Buffon Biyagorafisi ve Juventus Efsanesi
Gianluigi Buffon Biyagorafisi ve Juventus Efsanesi

Gianluigi Buffon Biyagorafisi ve Juventus Efsanesi

Buffon Efsanesinin İlk Yılları

Buffon efsanesinin parma takımında oynadığı bir görsel.

Gianluigi Buffon, 28 Ocak 1978’te İtalya’nın Carra kentinde dünyaya gözlerini açmıştır. Dünya’ya geldikten sonra 6 yaşındayken, ailesi onu bir orta saha oyucusu olarak futbola yönlendirdi.

Bu dönüm noktası ise Buffon için ayrıca harika bir fırsat oldu. İlgisinin artmasıyla birlikte her geçen gün kendini daha fazla geliştirdi. 

Buffon orta saha mevkisinde yeteneklerini gösteriyordu. Fakat ilerleyen zamanlarda ilgisi gol atmak yerine gol önlemeye doğru kaydı. Bu duruma sebep olan ise Buffon’un idolu olan Kamerunlu kaleci Thomas N’Kono’dan kaynaklanıyordu. 

Kalecilik yapmaya arar verdikten sonra kariyerinin başlangıcı için önemli bir yere sahip olan Parma F’C.’nin altyapısına katıldı. Daha sonraki yıllarda ise kalecilik yeteneklerini üst seviyeye çıkarmıştır. Bu sayede herkesi kendisine hayran bıraktı ve dikkatleri üstüne çekmeye başardı.  

1991’den itibaren altyapıda görev yapan Buffon, 1995 yılında yine Parma takımıyla ilk profesyonel sözleşmesine imza atmıştır. Önündeki bir kaç yıl içinde Buffon, eleştirmenlerine şans verildiğinde mükemmelliğe hazır olduğunu kanıtlayabileceğini gösterdi. 

Parma takımında kalesini koruduğu yıllarda, bir kez UEFA Kupası’nı, bir kez İtalya Kupası ayrıca İtalya Süper Kupası’nı kazanmıştır.

Juventus Transferi ve Sonrası

Kaleci Buffon görseli.

Buffon, bu yıllarda gösterdiği performans ile ülkenin önemli kalecileri arasında yer almaya başlamıştır. Juventus ise bu yeteneklerinden dolayı 2001 yılında Buffon’u 32.6 Euro’ya kadrosuna kattı.

Bu transfer ise kaleciler arasında yeni bir rekor olarak tarihe geçmiştir. Bu sebeple Buffon, artık en pahalı kaleci ünvanının da sahibi olmuştu.

2001 yılında gerçekleşen transferden sonra aynı formayı terletmeye devam etmektedir. Bu sebeple başarı ile birlikte başarısızlığı ve çeşitli skandalları da görmüş oldu. 

Bunlardan birisi ise 2006 yılında Calciopoli Skandalı olarak bilinmektedir. Juventus takımı ise bu şike suçlamaları ile yüz yüze geldi. Bu suç skandalının içerisinde yer alan Juventus, alınan karar ile bir alt lige düşürülmüştü.

Buffon, bu karara rağmen takımından ayrılmayı reddetti. Aynı zamanda İtalya Serie B liginde kalesini koruma devam etti. Alt lige düşürüldükleri ilk yıl şampiyon olan Juventus, bir senenin sonunda tekrar Serie A ligindeydi.

Bu suçlamalardan aklanan Buffon, Juventus ve milli takım formaları ile birçok başarıya imza atmıştır. Bu zamana kadar geçen süre zarfında ise birçok kupa ve ödülün de sahibi olmuştur. Bunlar;

Juventus takımı ile Serie B dahil olmak üzere toplam 10 kez lig, 4 kez İtalya Kupası ve 5 kez de İtalya Süper Kupası kazanmıştır.

Uzun yıllar İtalya Milli Takım kalesini de koruyan Buffon, bir kez de Dünya Şampiyonluğu elde etmiştir.

Buffon, uzun süre istikrarlı şekilde sergilediği bu performanstan dolayı futbol efsanesi Pele’nin ise yaşayan en iyi 125 futbolcu listesinde de yer almıştır.

2006 FIFA Dünya Kupası için muhteşem bir performans sergiledi. 7 maçlık organizasyonda sadece iki gol yemiştir. Yıl sonunda ise IFFHS Dünyanın En İyi Kalecisi seçildi ve Yashin Ödülünü de kazandı. 

Buffon Efsanesinin Kişisel Başarıları:

Ödül alan futbolcunun bir görseli.
  • Bravo Ödülü: 1999
  • Avrupa’nın En İyi Kalecisi: 2003, 2016, 2017
  • UEFA Yılın Futbolcusu: 2003
  • Yaşin Ödülü: 2006
  • Avrupa Yılın Futbolcusu: 2006
  • Serie A Yılın Kalecisi: 1999, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008, 2012, 2014, 2015, 2016, 2017
  • IFFHS Dünyanın En İyi Kalecisi: 2003, 2004, 2006, 2007, 2017
  • Avrupa’da Yılın Kalecisi: 2015
  • Altın Ayak Ödülü: 2016.

Bir Devir Kapandı

Taraftarı alkışlayan bir kalecinin görseli.

Bu ödüllerle birlikte daha nice ödüller kazanan Buffon, artık Juventus ile yollarını ayırma kararı aldı. İtalya’daki futbol eleştiri kültürünü yanlış olduğunu ve artık Juventus’ta ter dökmek için yeterli motivasyona sahip olmadığını ifade etti.

Bundan sonraki kariyer basamağı için yurt dışında bir takımda devam etmek istediğini de belirtmiş oldu. 2017-2018 sezonu için PSG kalesini koruyan Buffon, orada geçirdiği bir yılın güzel olduğunu ve kendisini geliştirdini söyledi.

Yine kendini futbolcu olmaktan ziyade insani olarak geliştirmek için yurt dışında farklı bir kültürde oynamak istediğini belirtmişti.

Juventus ile ayırılık kararı alan Buffon, önümüzdeki sezon nasıl bir yol izleyecek, hep birlikte göreceğiz. 🙂

Ayrıca Gianluigi Buffon’u örnek alan futbol severler, “Kaleci Profilinin Futboldaki Yeri ve Önemi” başlıklı yazımızı da okuyabilirler. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir