Floyd Mayweather, Nam-ı Değer “The Money”
Floyd Mayweather, Nam-ı Değer “The Money”

Floyd Mayweather, Nam-ı Değer “The Money”

Boks İle Tanışması

Floyd Mayweather ve babası ile olan bir görseli.

“The Money” lakabıyla tanınan ve dünyanın en çok kazanan boksörleri arasında yer alan Floyd Mayweather, 24 şubat 1977 tarihinde ABD’nin Michigan Eyaletinde dünyaya gelmiştir. 

Babası ve hatta amcasının da eski birer boksör olmaları, Mayweather’ın boksun içinde bulunmasına sebep olmuştur. Babası boksa olan yeteceğini fark etmesiyle antrenörlüğünü yaparak eğitim vermeye başlamıştır. Fakat baba Maywather’ın bir kokain kaçakçısı olması, en sonunda hapishane yolunu görmesine neden olmuştur. 

Floyd Mayweather daha yolun başındayken büyük bir yıkımla baş başa kalmıştır. Tam bitti denildiği an, amcası Roger (eski tüy siklet dünya şampiyonu) antrenörlük görevini almıştır. 

Profesyonel Boksör Floyd Mayweather

1996 Atlanta Olimpiyatı'ndan bir görsel.

İlerleyen zamanlarda ise Floyd Mayweather, 1996 Atlanta Olimpiyatı için ABD boks takımındaki yerini almıştır. Bu olimpiyatta aldığı bronz madalyaya rağmen kendisindeki yeteneği dışarıya iyi yansıtmıştır. 

Artık profesyonel olmaya hazır olduğunu gören ve gösteren Floyd Mayweather, artık profesyonel bir boksör olarak kariyerini devam ettirmeye başlamıştır.

Artık 19 yaşında profesyonel bir boksör olarak yavaş yavaş zirvenin yolunu tutmaya başlamıştır. Süreç içerisinde karşına çıkan rakiplerini mağlup ederek kendine has bir tekniğini de göstermeye başlamıştır. Bunların yanında ise artık elde ettiği galibiyetlerle Money (Para) lakabınının doğmasını sağlamıştır. 

Artık boksör kimliğinin yanında ring dışında yaptıkları da kendisini izlettirmeye sebep olmuştur. Hızlı olduğu kadar kibirli, yemekli olduğu kadar hırçın bir kimliğe sahipti. Bu ise onun izlenmesine ve daha çok para kazanmasına fırsat oluşturmuştur. 

Ring içerisindeki dövüş yönetimi kadar ring dışında da iş yönetimi onun ne kadar profesyonel olduğunu göstermektedir.

Floyd Mayweather İçin Emeklilik Kararı

mayweather ve kazandığı bir çok kemerle olduğu bir görsel.

2 Mayıs 2015’te Many Pacquiao ile yaptığı yüzyılın boks maçı olarak tanınan maçı da kazanarak Dünya Boks Konseyi (WBC), Dünya Boks Organizasyonu (WBO) ve Dünya Boks Birliği (WBA) kemerlerinin hepsine aynı anda sahip olan Mayweather, sadece 1 gecede 180 milyon dolar kazanmıştır.

Kazandığı bu maçla birlikte 1 milyar dolara ulaşan Mayweather, 38 yaşında dünyanın en çok kazanan sporcusu olarak 49 maçta 49 galibiyet aldı. Many Pacquiao ile yaptığı maçtan sonra ise boksu bıraktığını açıklamıştır. 

Mayweather profesyonel yenilgisiz olarak birden fazla siklette ve organizasyonda şampiyonluğu bulunmaktadır. Hatta bu şampiyonluklarını yenilgisiz bir şekilde elinde tutarak emekli olmuştur. 

Yenilgisiz Şampiyon Floyd Mayweather…

Seyircilierin önünde galibiyetini kutlayan Mayweather'a ait bir görsel.

Floyd Mayweather, emekli olduktan sonra UFC dövüşçüsü olan Conor McGregor ile 26 Ağustos 2017 tarihinde maça çıktılar. Bu büyük maçı Floyd Mayweather 10. Rauntta teknik nakavtla kazandı ve tarihe geçen maçın kariyerinin son maçı olduğunu açıkladı. 

Artık 50 maç ve 50 galibiyet gibi kırılması zor bir rekorla tarihe geçmiştir. Emekli olduktan sonra Conor ile yaptığı dövüşten sonra bir dövüşte daha ismi geçmeye başlamıştır.

2020 yılında ünlü youtuber Logan Paul’un Mayweather’a meydan okumasıyla 20 Şubat 2021 yılında maça çıkacaklardı. Fakat Covid 19 sebebiyle maçı erteleme kararı aldılar. Şu an ise maçın tarihi henüz belli olmadığı için herkes tarafından merakla beklenmektedir.

Bir başka başarı hikayesi ile ilgili “Steve Nash, NBA’in Asist Kralı ve Yeni Antrenörü” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir