Fernando Alonso F1 Kariyeri ve Biyografisi
Fernando Alonso F1 Kariyeri ve Biyografisi

Fernando Alonso F1 Kariyeri ve Biyografisi

2005-2006 yıllarında Renault Takımıyla iki kez dünya şampiyonu olan Fernando Alonso, 2018’de F1’e veda etti. Emekliliğinin ardından tekrar geri dönme kararı alan Alonso hakkında bu yıl pistlere geri döndü.

Biz de Fernando Alonso’nun F1 kariyeri ve biyografisi hakkında yazı kaleme alarak sporcuyu tanıtmak istedik. 🙂

Fernando Alonso

Ferrari f1 aracının pilotuna ait bir görsel.

Fernando Alonsa Diaz, 29 Temmuz 1981’de Oviedo Asturias’da dünyaya gelmiştir. Alonsa soyadını babası Jose Luis Alonso’dan, Diaz soy adını ise annesinden almıştır. 

J. Luis Alonso amatör bir kart yarışçısıydı ve bir gün çocuklarının da kart yarışıyla ilgilenmesini istiyordu. Bu sebeple çocuklarının kullanması için Formula 1 kart aracı yapmıştır. Aslında aracı kızı Lorena için yapmıştır, Lorena ilgi göstermeyince araç 3 yaşındaki Fernando’ya kalmıştır. 

Daha küçücük bir çocukken yarışmacı kişiliğe sahip olan Alonso babasıyla birlikte kart yarışlarına katılmaya başladılar. Bunun için tüm İspanya’yı dolaşmak zorunda kaldılar.

Alonso’nun ve ailesinin  motor sporlarında kariyer sahibi olabilmesi için yeterli ekonomik durumları yoktur. Bunu bilmelerine rağmen devam ettiler ve başarılarının ona ekonomik açıdan destek olmasını seyrettiler. 

Alonso, sponsorların da katkısıyla beraber emeklerinin sonucunu 1994, 1996 ve 1997’de 3 İspanya kart yarışı kazanarak görmüştür. 

Aynı zamanda Avrupa Karting Şampiyonasına katılan Alonso, şampiyonanın 2.’si olmuştur. 1996 ise yılında World Junior Karting Championship 1.si olmuştur. 

1999 yılında F1 takımlarından Minardi’nin eski pilotu Adrian Campos Fernando Alonso’nun Euro Open Movistar by Nissan yarışmasına katılmasına yardımcı olmuştur. 

Alonso bu yarışta şampiyon oldu. Bu şampiyonluk ona 2000 yılında Formula 3000 yarışçısı olmaya yol açtı. Alonso o sezon Formula 3000’de Spa  Francorchamps’da şampiyonluk kazanmıştır. Böylece genel sürücüler klasmanında 4.lüğe yükseldi ve Formula 1’e transfer oldu. 

Formula 1’e Transferi

Formula 1 aracının görseli.

Fernando Alonso Formula 1’de ilk yarışacağı zamanlar Formula 1’de yarışan en geç 3. yarış pilotuydu. F1 kariyerine ilk Minardi takımında 2001 Avustralya yarışıyla başladı ve sezonu hiç puan alamadan kapattı. 

Buna rağmen yarışları mekanik problemler yaşamadan bitirmesi ve takım arkadaşları olan Tarsı Marques ve Alex Yoong’dan daha iyi olmasıyla kendini tanıtmıştır. 

Alonso 2002 yılında Renault takım menajeri Flavio Briatore’nin dikkatini çekmeyi başarmıştı ve test pilotu olarak takıma girmeyi başardı. Bir sezon sonra sürücü koltuğuna oturan Alonso 2003 Malezya Yarışı’nda 1 numaralı çıkış pozisyonu kazanan sürücü oldu. Fakat yarış sonunda Kimi Raikkonen ve Rubens Barrichello’nun arkasında kalarak 3. sırada yer almıştır. 

Fernando Alonso 2003 yılında Brezilya yarışında 180 mil hızla giderken bir kaza yaptı, kazanın ardından performansında bir düşüş yaşadı ve buna rağmen iki yarış sonra kendi evi İspanya’da düzenlenen yarışmada 2. sırada yer almıştır.  

Bir süre sonra 2003 Macaristan yarışmasını kazanarak F1 tarihinin en geç yarış kazanan pilotu olmuştur. Alonso bu sezonu 4 podyum zaferi ve kazandığı 55 puan ile 6. sırada bitirmiştir. 

Alonso 2004 sezonunda da Renault takımında devam etti, 4podyum zaferi ve 59 puan ile bitirmiştir. Takım arkadaşı Jarno Trulli Renault’dan ayrılmıştır. 

Alonso 2005 sezonunda yeni takım arkadaşı olan Giancarlo Fisichella ile sezona iyi başladı. İlk iki yarışta 3.’lük aldılar ve sonrasında ard arda 1.’likler aldılar. 

Alonso yaşadığı problemler nedeniyle kendi evinde istediği podyum 1.liğini alamadı ama yarışı 2. olarak bitirdi. Sonraki Avrupa Grand Prix’inde Raikkonen ile yaşadığı mücadeleyi kazandı ve yarışı 1.lik ile bitirmiştir. Ardından Kanada Grand Prix’inde Villaeneuve virajında duvara çarparak yarışa devam edemedi ve puan alamadı. 

Fernando Alonso, 2005 Amerika Yarışı’nda lastik üreticisi olan Michellin’in güvenlik garantisi veremeyeceğini beyan edince kendisi yarışa çıkmayı reddetti. 

Dünya Şampiyonluğu

Fernando Alonso elinde direksiyon ile çekilmiş görseli.

Fernando Alonso 2005 sezonunu 15 podyum zaferi, 7 yarış birinciliği ve 133 puanla şampiyon bitirmiştir. Aynı zamanda Renault takımına birincilik getirdi ve şu açıklamayı yaptı: 

“Bu şampiyonluğu aileme ve kariyerim boyunca beni destekleyen tüm yakın arkadaşlarıma adıyorum. İspanya Formula 1 kültürü olan bir ülke değil bu yüzden süreçteki her etapta, yalnız bir şekilde savaşmamız gerekti. Takımıma çok teşekkür ederim başardık. Ben dünya şampiyonu oldum ama hepimiz şampiyonuz ve onlar bunu hak ediyorlar”. 

Alonso 2005 Prince of Asturias Award of Sports ödülünü alan en geç kişi olmuştur. 2006 sezonunu da 14 podyum zaferi, 7 birincilik ve 134 puanla 2. kez F1 şampiyonu olarak bitirmiştir. 

Fernando Alonso 2018 yılında F1’e veda edip Indianapolis 500 de yarışmaya başlamıştı. 

Renault takımı ile pistlere geri dönen Fernando Alonso görseli.

Fernando Alonso 39 yaşında Formula 1’e geri döneceğini açıkladı ve 2021 sezonu için Esteban Ocon’un takım arkadaşı olarak Renault ile sözleşme imzaladı. 

Bir başka formula 1 pilotu hakkında bilg sahibi olmak için “Lewis Hamilton ve İstanbul’da Tarihi Şampiyonluk” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir