Kalori Almak ve Vermek İle Enerji Sistemleri Arasındaki Doğal İlişki
Kalori Almak ve Vermek İle Enerji Sistemleri Arasındaki Doğal İlişki

Kalori Almak ve Vermek İle Enerji Sistemleri Arasındaki Doğal İlişki

İlk Yayınımızın Güncellenmiş Hali

Bu yazı, 19 Mayıs 2020 tarihinde bloğumuzda yayınlanan ilk yazımızın güncellenmiş halidir. Bugün tam tamına bir seneyi geride bırakmış bulunmaktayız. İlk yayından son yayına kadar kendimizde bir çok gelişme oldu. Bu sebeple her yeni öğretide yayınlarımızı tekrar güncelledik.

Tabii ilk yayınımız olan bu yazı dışında!

Bu yazı, aynı zamanda bir sene önceki haliyle blogda durmaya devam edecektir. Çünkü gün geçtikçe kendimizde olan küçük-büyük gelişmeleri görebilmeye devam etmek için bize referans olmasını istiyoruz.

O halde sonuç olarak farklı şeyler aktarmadığımız ancak yazı dili, başlık kullanımı, SEO ayarı vs. güncellediğimiz yazımızı yeni haliyle tekrar okumaya başlayabiliriz. 🙂

Kalori Almak ve Vermek

Kalori almak ve vermek arasında düşünceli olan bir adam görseli.

Amaca yönelik kilo almak ve vermek bir plan dahilinde hareket etmeyi gerektirir. Bu planı oluşturan ana öge ise kalori olarak tanımlanmaktadır. Bu sebeple antrenman ve beslenme ilişkisi kalori referans alınarak planlamaktadır.

Kalori tüm gıdalarda bulunan ve vücut fonksiyonlarını sağlamak için gerekli enerji birimi olarak tanımlanmaktadır. 

Tüketilen tüm besinlerden belli bir kalori kazanımı sağlanmaktadır. Aynı zamanda vücut fonksiyonlarını yerine getirmek için gerekli miktarı da yakılmaktadır. Bu bağlamda kilo almak ve vermek isteyen herkes günlük alınması gereken kalori hesabını gözününe alarak yol almalıdır. 

Günlük kalori hesabı yapıldıktan sonra elde edilen sonuç ile genel bir beslenme planı oluşturulmaktadır. Ortaya çıkan günlük kalori ihtiyacı, kişinin bulunduğu kiloyu korumak için alması gereken günlük kalori miktarıdır. 

Belirlenen hedef kilo vermek ise günlük besin ihtiyacının altında kolar tüketmeye yönelik beslenme gerçekleştirilmelidir. Hedef, kilo almak ise günlük besin ihtiyacının üstünde besin almak üzerine beslenme gerçekleştirilmelidir.

Bu sayede beslenme planı sayısal veriler üzerinden daha kaliteli, kontrollü ve güvenli şekilde oluşturulabilmektedir. Günlük kalori hesabının bilinmesi aynı zamanda bilimsel veriler ışığında ilerlemek adına da önemli olmaktadır.

Vücudun Kullandığı Enerji Sistemleri

Vücudun kullandığı enerji sistemlerinin yüzdelik grafiği.

Kilo almak ve vermek ile ilgili tek etken kalori değildir. Vücut hayat döngüsünü devam ettirmek için bazı enerji sistemlerine bağlı kalmaktadır. Aynı zamanda bu enerji sistemlerini kalori ile birlikte düşünmek sürecin akışı için faydalı olacaktır. 

Vücut işlevinin organizasyonu için birbirinden farklı dört tane enerji sistemi vardır. Bunlar;

BMR: Basal Metabolic Rate

Fiziksel hareketlilikten bağımsız, hayati işlevlerin doğal döngüsünü sağlayan enerji sistemidir. İnsan uykusunda dahi hayat döngülerini kendi kontrolünün dışında sağlarken bu enerji sistemini kullanmaktadır. 

Non Exercise Activity Thermogenesis

İnsanın günlük hayatın akışı içerisinde egzersiz yapmaktan bağımsız olarak rutin hareketleri sağlayan enerji sistemidir. Uykundan uyanma gerçekleştiği an yapılan ilk hareketten tekrar uykuya geçiş yapılana kadar yapılan son harekete kadar bu enerji sistemi kullanılmaktadır.

Exercise Activity Thermogenesis

Vücudun doğal süreci dışında insanın kendi istediği ile egzersiz (antrenman) yaparak harcadığı enerji sistemidir. Özellikle zaman ayırarak ve belli program dahilinde uygulanan hareketlerde bu enerji sistemi kullanılmaktadır.

Egzersiz yoluyla elde edilen fazla kas oranı, ayrıca enerji yakımı ile bağlantılı olarak sonuç vermektedir. Çünkü vücut, yüksek kas oranı itibariyle normal kas oranına sahip bir insan ile kıyas yapıldığı zamanda daha fazla enerji yakımı sağlamaktadır.

Thermogenic Effect of Food

İhtiyaç halinde vücuda alınan besinlerin yine vücut içinde sindirilmesini sağlayan enerji sistemidir. Kilo almak için bir öğünde aşırı tüketim göstermek bu enerji sisteminin varlığından dolayı olumlu sonuç vermemektedir. 

Vücut öğün içerisinde alınan aşırı besinlerin sindirilmesi için bu enerji sistemini yine yoğun olarak kullanmaktadır. Bu durumda ise doğal olarak enerji yakımı da sağlanmış olmaktadır. Sonuç olarak kilo almak, yerini kilo vermeye veya bulunduğu kiloyu korumaya bırakmaktadır.

Yardımcı Besin Kahve

Kilo almak ve vermek için yol alan kişiler, günlük kalori hesabını, kalori açığı oluşturmayı ve yukarıda bahsettiğimiz enerji sistemlerini bir arada düşünmelidirler. Bunları göz önünde bulundurmadan, ezbere hareket edildiği takdirde sonuç alınamayabilir. 

Şimdiden kilo almak ve vermek konusunda hedef tayin eden kişilere kolaylıklar dileriz. 🙂

Ayrıca kilo vermek isteyenler, “Hindistan Cevizi Yağı ve Kahve İle Olan İlişkisinin Etkileri” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir