Cennet (Trabzon) Hurmasının Faydaları
Cennet (Trabzon) Hurmasının Faydaları

Cennet (Trabzon) Hurmasının Faydaları

Cennet (Trabzon) Hurmasının Faydaları

Cennet (Trabzon) Hurmasının faydaları için kullanılan bir görsel.

Dünya yaratıldığı ilk günden günümüze kadar gelen süreç içerisinde insanlığın faydasına birçok nimet sunmuştur. Bu nimetler beslenme ile ilişkili olduğu gibi sağlık açısından da şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Cennet (Trabzon) hurmasının faydaları da hem lezzeti açısından hem de içeriği açısından zengin meyvelerden biri olarak kabul edilmektedir. 

Trabzon hurması olarak da bilinen cennet hurması zengin antioksidan kaynağı olmasıyla önemli bir meyve türüdür. İçeriğindeki A-B-C vitaminleri sayesinde de sağladığı faydalar özelinde çeşitliliğe sahiptir. Antioksidan değerinin yüksek seviyede olması sebebiyle hücreleri onarmada ve hasarlara karşı korumada yardımcı olmaktadır. Diğer vitaminler sebebiyle de görme yetisinde, kan hücrelerinin sayısını artırmada bağışıklığı güçlendirmede de aktif role sahiptir. 

Aynı zamanda cennet hurması önemli bir lif kaynağıdır. Bu sebeple mide ve bağırsak sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Herhangi bir mide ve/veya bağırsak problemi olanlar için de destekeleyici şekilde yardımcı olmaktadır.

İçeriğindeki zengin vitamin ve mineraller sayesinde kalp ve damar rahatsızlıklarına fayda sağlamaktadır. Kardiyovasküler anlamda da birçok hastalığın oluşmasına önleyici görev üstlenmektedir. 

Tabii ki cennet hurmasının faydaları saymakla bitmez. Potasyum, bakır, fosfor ve mangan bakımından oldukça zengin kaynağa sahip olması, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Vücudun savunma sistemini de geliştiren ve dışardan gelebilecek rahatsızlıklara karşı direnç oluşturmaktadır.

 Cennet Hurmasından Sağlıklı Puding

Çoğu kimse için güzel yemek yemek keyifli anların oluşmasına sebep olur. Bir de bu yenileceklerin arasında çay ile birlikte tüketilebilecek sağlıklı bir tatlı olursa yanından geçilmez.

Günümüzde ise tatlı denildiği zaman sağlıklı olanını bulmak zordur. Bu sebeple düzenli antrenman yapanların ve sağlıklı yaşamaya çalışanların beğenebileceğini düşündüğümüz alternatif bir cennet hurmasından puding tarifini sizlerle paylaşmak istedik. 

Malzemeler:
  • 1 adet cennet hurması
  • 1 yemek kaşığı ham kakao
  • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi
  • Üzeri için de isteğe göre ceviz

Tüm malzemeleri blenderdan geçirdikten sonra uygun bir kaseye alın. Daha sonrasında da üzerine ceviz ve tercihe bağlı hindistan cevizi serpip buzdolabında bekletebilirsiniz. Tercihen direkt olarak da tüketebilirsiniz. Bir bardak ve tatlı keyfiniz şimdiden şifa olsun. 🙂

Konuyla bağlantılı olması açısından bir başka tatlı tarifimiz olan “Spor Yapanlar İçin Sağlıklı Bar: Pikomsu” başlıklı içeriğimizi de ayrıca okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir