Dairesel Antrenman Metodu Nedir?
Dairesel Antrenman Metodu Nedir?

Dairesel Antrenman Metodu Nedir?

Dairesel Antrenman Nedir?

Dairesel antrenman için temsili görsel.

Dairesel antrenman metodu, ilk kez 1958 yılında Morgan/Adamson tarafından Leeds Üniversitesi’ndeki iki arıştırmacı tarafından ortaya çıkarılmıştır. Verimlilik bakımından hem profesyonel ve amatör hem de formunu korumak isteyen herkes için alternatif olmaktadır.

Dairesel antrenman metodu; dayanaklılık, güç, kuvvet ve farklı birkaç özelliğini içinde barındıran ve her seviye sporcunun sıklıkla tercih ettiği bir antrenman metodudur. Bu antrenman metodu ayrıca çeşitli kazanımları aynı anda yine çeşitli/farklı egzersizleri bir araya getirerek sağlamaktadır. Aynı zamanda sadece vücut gelişimi için değil, her branşa özel olarak uyarlanması da mümkündür. 

Belirlenen farklı egzersizleri ele alan istasyonun arka arkaya olacak şekilde ve her egzersiz için belirlenen süreyle uygulanan antrenman metodudur. Egzersizler süre bitene kadar uygulandıktan sonra yine belirlenen süre kadar dinlenme sağlanır. Bu süreler ise, kazanılmak istenen hedef doğrultusunda planlanmaktadır. 

İstasyondaki ilk egzersizden son egzersize kadar yapılan süre. 1 set kabul edilmektedir. Kişinin; yaşı, spor geçmişi, hedefi istasyonun kaç set olacağını etkilemektedir. Burada önemli olan egzersizlerin mümkün mertebe farklı kas gruplarını çalıştırması olmalıdır. 

Misal: Alt bölge “Rectus Femoris” strese maruz bırakılacaksa diğer egzersiz “Push Up” olarak belirlenip üst bölgeye hitap edilmelidir. Aynı prosedür ile alt ve üst bölge ayırt etmeden ilgili bölgenin ön ve arka kasları da ayrı çalıştırılabilir. 

Neden Dairesel Antrenman?

Dairesel antrenman için zamanının önemine dair bir görsel.

Dairesel antrenman daha çok zaman sınırı olan ya da haftada az sayıda spora giden kişiler tercih etmektedir. Bununla birlikte antrenmanını şekillendirmek isteyen kişiler de programa dahil etmektedir.

İstasyon birden fazla bölgeye hitap ettiğinden dolayı ve antrenman sırasında nabzı sürekli yüksek seviyede tuttuğundan antrenman boyunca aerobik sistemi aktif kılıyor. Kas gelişimi ile birlikte diğer farklı kazanımların elde edilmesini sağlamış oluyor. 

Aynı zamanda bu metodu uygulamak için herhangi bir ekipmana ihtiyaç yoktur. Spor salonlarında yapılabildiği gibi evde, bahçede, parkta her yerde de çalışmaya imkanı sunuyor. İster bir grup ile ister bir arkadaş ile isterseniz tek başınıza uygun şekilde uygulanabiliyor.

Örnek Antrenman Programı

Dairesel antrenman için sizlere tavsiye ettiğimiz bu egzersizler, daha çok orta ve üst düzey kapasiteye sahip olanlar için idealdir. Bu sebeple aşağıda yer alan egzersizler, hem biraz zorlu hem de detaylarını sayfamızda bulabileceğiniz harekelerdir.

Sizin için belirlediğimiz yukarıdaki egzersizleri ise sırasıyla 15 saniye uygulayacak, 30 saniye dinlenecek şekilde tamamlayın. Baştan sona tüm egzersizler 1/2 yani uygulama süresinin iki katını dinlenerek tamamlandığında 1 set olarak kabul edin. Set arasında ise 34 dakika dinlenme yapın. Toplamda 3 set yaptıktan sonra antrenmanı noktalayabilirsiniz. 

Konu ile bağlantılı olması sebebiyle “Tabata Protokolü” başlıklı içeriğimizi de ayrıca okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir