Core Bölgesi Nedir ve Geliştirilmesi Neden Önemlidir?
Core Bölgesi Nedir ve Geliştirilmesi Neden Önemlidir?

Core Bölgesi Nedir ve Geliştirilmesi Neden Önemlidir?

Core Bölgesi Nedir?

Core bölgesi üzerine bir çalışma yapan kadının çizim görseli.

Core bölgesi, eğer bir adıyla vücudumuzun merkez bölgesi, düzenli olarak spor ile ilgilenenlerin bildiği ayrıca vücut için önemli bir bölgedir. Ancak merkez bölgesi sadece spor yapmakla ilişkili bir bölge değildir. Herkesin dikkat etmesi ve özenle üstüne düşmesi gerekmektedir. 

Spor yapan/yapmayan herkes, günlük hayatın akışı içerisinde postür bozukluklarına sebep olabilecek hatalı duruşlar sağlayabilmektedir. Bu duruş bozukluklarının sürekli olarak tekrarlanması ise ilerleyen zamanlarda postür üzerinde geri dönülemez sonuçlar doğurabilmektedir.

Bu anlamda sağlıklı bir postüre ve antrenman yapanların verimli bir kuvvet üretimine faydası için core bölgesi geliştirilmelidir. Core bölgesi, bulundurduğu kas veya kas grupları sebebiyle işlevsel anlamda da kritik bir göreve sahiptir. 

Omurgayı dik tutmak ayrıca sagittal, frontal ve transverse düzlemlerde gerekli hareketleri sağlamakla görevlidir.

Vücut için ise omurga demek hayati bir öneme sahip olmakla ilişkilidir. Bu sebeple core bölgesi özel olarak kuvvetlendirilmelidir. 

Sadece kendi vücut ağırlığını bile ayakta tutmak için belli bir yüke maruz kalan omurga, dışardan gelen ekstra yüklere karşı da bir direnç göstermektedir. Bu minvalde omurgamızın en büyük destekçisi olan core bölgesinde yer alan kas grupları geliştirilerek yük hafifletilebilir. 

Core Bölgesi ve Kuvvet Üretimi

core bölgesi hakkında genel başlıkların yer aldığı bir görsel.

Peki yukarıda da bahsetttiğimiz üzere verimli bir kuvvet üretimine faydası nasıl olmaktadır?

Core bölgesi antrenman içerisinde uygulanan tüm egzersizlerin temel noktasıdır.

Yapılan her egzersiz omurga üzerine bir yük bindirmektedir. Bu sırada gerekli dengenin sağlanabilmesi ve egzersizin veriminin ortaya çıkabilmesi için bu bölgedeki kas grupları etkin olmaktadır.

Bu bölgedeki güçlü kas grupları omurgayı korumakla kalmamaktadır. Aynı zamanda çeşitli yüklenmelere karşı vücut direncini artırmaktadır. Bununla birlikte egzersizin uygulanışı esnasında uygun bir vücut posturü de sağlamaktadır.

Karın bölgesinde bulunan kaslara ait bir görsel.

Sıklıkla bahsettiğimiz core bölgesi kasları ise şunlardır; bel, kalça ve karın kaslarıdır. Daha detaylı olarak ifade edecek olursak aşağıdaki kaslardır.

  • Ön tarafta bulunan kaslar: Rectus abdominus, transversus abdominus, external ve internal oblique kaslarıdır. 
  • Arka tarafa bulunan kaslar: Multifiduas, eroctor spinae, quadratus lumborum, gluteus maximus kaslarıdır.

Bu kas gruplarını geliştirecek temel egzersizler ise uygulanması bakımından kolay egzersizlerdir. Verim olarak ise gerçekten etkili ve mükemmel etkiye sahiptirler.

Bu egzersizlere ise birkaç örnek verecek olursak deadlift, crunch (mekik), plank ve daha nice çeşitli egzersizler bu sıralamada yer almaktadır.

Şimdiden uygun bir postür duruşu sağlamak için antrenmanlarınızda başarılar diliyoruz. 

* Omurga sağlığı için mekik hareketi ile ilgili uzmanlar tarafından tartışma konuları mevcuttur. Bu konuyla ilgili bilgi sahibi olmak için Mekik Hareketi Yapmak Yararlı mı Yoksa Zararlı mı?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir