Squat Hareketinin Faydaları ve “Alaturka Squat”
Squat Hareketinin Faydaları ve “Alaturka Squat”

Squat Hareketinin Faydaları ve “Alaturka Squat”

Squat Hareketinin Faydaları

Squat pozisyonunda oturmuş bir çocuk görseli.

Sağlık için spor salonlarında yapılan squat hareketleri, insanların günlük hayatın akışı içerisinde de bir yere oturup kalkarken yaygın olarak kullandığı temel bir harekettir. Ne yazık ki bu harekete gereken önem verilmemekte ve bilinçsiz bir şekilde uygulanmaktadır.

Squat kelime anlamı olarak çömelme anlamına gelmektedir. Vücudumuzun uyguladığı temel hareketlerin başında gelmekle birlikte atletik performans ayrıca kas gelişimi açısından da squat hareketi ayrı bir önem arz etmektedir. 

Squat, herhangi bir spor aleti olmadan kişinin kendi vücut ağırlığı ile etkili bir şekilde yapılan ve sadece bacakla sınırlı kalmayıp, çeşitli kas gruplarını da aynı anda çalıştırmaktadır.

Kuvvete dair kazanım elde etmek için uygulanan squat hareketi diğer çalışmalar ve kuvvet çeşitliliği için genel bir fayda sağlamaktadır.

Aynı zamanda günlük hayatın akışı içerisinde postür bakımından da ayrı bir etkiye sahiptir. Dayanıklılık ve kuvvet kazanan bacaklar vücudun daha dik ve sağlam durmasına yardımcı olmaktadır.

Bu bağlamda squat hareketinin etkileri sadece ter dökülen salonların içinden ibaret olmamaktadır. Hareketin sağlık açısından etkileri herkesin ortak noktada buluştuğu WC’de görülebilmektedir.

WC’de Doğru Oturuş Şekli

Klozete doğru oturuşu gösteren bir görsel.

Yapılan araştırmalar, alaturka tuvalet sayesinde çömelme pozisyonunda (35 derece) anal kanal ile puborektoral kasın tam gevşemesini sağlayarak rektum arasındaki açının oturma pozisyonuna göre daha geniş olduğunu göstermektedir.

Vücuda giren ve işlenen gıdaların vücuttan atılımı sırasında vücudun aldığı duruşun bağırsak hastaları üzerindeki etkisi de çeşitli bilim insanları tarafından araştırılıp, değerlendirilmektedir. 

Fıtık, hemeroit gibi yine çeşitli hastalıklar için uygun çömelme pozisyonu ise bu oluşumları tamamiyle gidermese bile oluşum ihtimalini en aza indirmektedir. (1)

Alafranga tuvalet için alınan gerekli oturma pozisyonu ise (90 derece) çeşitli hastalıklara kapı açabilmektedir. Bunlar;

Hemoroid (Basur)

Bağırsak İltihabı

Kolon Kanseri

Crohn Hastalığıdır.

Tuvalet için tabela görseli.

Gerçek sağlık, tam squat yapabilirken çömelme pozisyonunda duramamak mı? Yoksa körü körüne bir aşağı bir yukarı inip kalkmak, bacakları boş yere hacimlendirmek mi?

Etkili Squat Egzersizleri

  • Alaturka Squat:

Hareketin Yapılışı:

İki ayak yan yana gelecek şekilde pozisyon alınır. Ayak aralığı omuz genişliği ile senkronize olarak ayarlanmaktadır. Sırt dik, kalça hafif dışarı bakacak şekilde kalça diz kapaklarından aşağı doğru en uç noktaya kadar inecek şekilde çömelme gerçekleşmektedir. Sonrasında yukarı doğru tekrar başlangıç pozisyonuna gelinmektedir.

  • Air Squat Hareketi:

Hareketin Yapılışı:

İki ayak yan yana gelecek şekilde pozisyon alınır. Ayak aralığı omuz genişliği ile senkronize olarak ayarlanmaktadır. Sırt dik, kalça hafif dışarı bakacak şekilde kalça diz kapaklarından aşağı inmeyecek şekilde çömelme gerçekleşmektedir. Sonrasında yukarı doğru tekrar başlangıç pozisyonuna gelinmektedir.

  • Suma Squat Hareketi:

Hareketin Yapılışı:

Baş ve sırt dik pozisyonda ve ayaklar sumocuların aldığı pozisyonla aynı olmalıdır. Ayaklar omuz genişliğinden biraz fazla ve ayak parmak uçları dışarı doğru bakmalıdır. Sırt dik, kalça dışarı bakacak şekilde, oturma pozisyonuna gelip sonrasında tekrar başlangıç pozisyonuna gelinmektedir.

  • Bulgar Squat Hareket:

Hareketin Yapılışı:

Arka tarafa düz bir bench sehpası veya aynı hizmeti görecek bir bir nesne koyulmaktadır. Bir ayak bu sehapanın üstüne gelirken diğer ayak taban yere basacak şekilde önde yer almaktadır. Uygun nefes aralığında öndeki ayağın dizi kırılarak çömelme gerçekleşmektedir. Arkada ayağın diz ksımı yere değmek üzereyken tekrardan yukarı doğru kalkılır ve başlangıç pozisyonuna gelinmektedir.

Önemli ve değerli bir başka hareket olan Wall Ball hakkında da detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir