Ab-Wheel Ekipmanının Sağladığı Faydalar Nelerdir?
Ab-Wheel Ekipmanının Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Ab-Wheel Ekipmanının Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Ab-Wheel (Fitness Tekerleği)

Günümüz şartlarında düzenli olarak spor yapmanın önemi çoğu kesim tarafından kabul görmektedir. Bu önemden dolayı uygulamalı olarak spor yapmak üzere eyleme geçenler ise soluğu spor salonlarında almaktadır. 

Fazla yer kaplayan, özel olarak tasarlanmış ve yüksek ağırlıkları taşıyabilen ekipmanlarla antrenman yapmak birçok fayda sağlamaktadır. Tüm bunların dışında fazla yer kaplamayan, taşınabilir aynı zamanda basit gibi görünen ekipmanlar da yine bir o kadar fayda sağlamaktadır. 

Bu ekipmanların her birisi ayrı bir özelliğe sahiptir. Biz ise konumuz gereği Ab-Wheel adındaki özel bir ekipmanı inceleyerek, sağladığı faydaları ele almaya çalışacağız.

Ab-Wheel kullanımı basit, fiyat performansı olarak uygun ve core bölge için ideal bir ekipmandır. Ab-Wheel ekipmanı aynı zamanda pratik ve işlevsel olmasıyla çok iyi sonuçlar göstermektedir.

Bu sebeple büyük-küçük tüm spor salonları için ideal bir spor ekipmanıdır. Aynı zamanda kendi evlerimizde ve mümkün ise çalışma yerlerimizde de kullanılabilir olması bakımından özel bir yere sahiptir. 

Kullanım Kolaylığı

Evin içerisinde yer alan bir Ab-Whell görseli.

Yukarıda kolaylıklarından ayrıca pratik oluşundan bahsettiğimiz bu ekipman, kullanılmaya başladığında zorluk derecesi oldukça yüksektir. Birçok ekipmanın herkes için uygun olmadığı gibi Ab-Wheel’de herkesin seviyesine göre farklılıklar göstermektedir. 

Yeterli düzeyde fiziksel kapasiteye, kuvvete ve koordinasyon becerisine sahip olanların dahi yüksek verim aldığı işlevselliktedir. Bu özellikleri sayesinde kullanım aşamasında da kolaydan zora doğru geliştirilmesi gereken aşamaları mevcuttur. 

Bu bağlamda yeni deneyecek olanlar, öncelikli olarak core bölgesi için temel hareket olan plank egzersizini istenilen formda uygulamalıdırlar. Plank hareketindeki yeterlilik referans alınarak Ab-Wheel ekipmanı ile gelişim süreci takip edilebilmektedir.

Yavaş yavaş Ab-Wheel ile çalışmaya başlayanların ise genellikle ilk yapacağı egzersiz Ab-Roller olmaktadır. Ab-Roller; dizler yerde olacak şekilde her iki el ile yanlardan tutularak tekerlek ile ileri-geri doğru hareket gerçekleştirilmektedir.

Ab-Roller egzersizi bu anlamda genel kuvveti ayrıca vücut hakimiyetini sağlamakta yardımcı olmaktadır. Daha sonrasında kişi, kendisindeki ileriye dönük (proggresive) gelişime bağlı şekilde daha zorlu çalışmalara geçebilmektedir. 

Ab-Roller ile çalışmalara başlayanlar için bir hususun altını çizmekte fayda var. Kullanılan ekipmanın beklenmedik durumlara karşı frenlenebilmesi için bir duvara veya engele karşı yapmaları daha sağlıklı olacaktır. 

Ab-Roller Hareketi İle Çalışan Kas Grupları

Ab-Wheel ile çalışan birisinin görseli.
  • Anterior bölgede; external oblique, internal oblique ve rectus abdominis vd. kas gruplarını çalıştırmaktadır.
  • Posterior bölgede; quadratusilliocostalis lumborum, latissimus dorsi ve erector spinae vd. kas gruplarını çalıştırmaktadır.

Aynı zamanda boyun, göğüs, kol ve kalça kaslarını desteklemesi ile birlikte fiziksel anlamda sağladığı başka birçok avantaj da bulunmaktadır.

Tüm bunların yanında yukarıda da değindiğimiz üzere, core bölgenin gelişimi açısından da herkes için ideal bir hareket ve ekipman olmaktadır.

Ab-Roller Hareketi Nasıl Yapılır?
  • Dizlerin üzerine çömeldikten sonra Ab-Wheel ekipmanı ön tarafa alınmaktadır.
  • Ab-Wheel‘in her iki tarafında bulunan tutamaklardan tutulmaktadır. Bu esnada sırt ve bel bölgesine yukarı doğru eğim verilmektedir.
  • Kalça bölgesi yere dik pozisyona getirilerek, karın bölgesi kasılı bir şekilde vücut tekerlek sayesinde öne doğru götürülmektedir.
  • Vücut, kişinin kendi kuvvet kapasitesine uygun ekipman yardımı ile gidebileceği yere giderilmektedir.
  • Daha sonrasında ise vücut gerekli kas gruplarının kasılmasını bu kez başlangıç konumuna gelmek için sağlamaktadır.

Konuyla bağlantılı olarakCore Bölgesi Nedir ve Geliştirilmesi Neden Önemlidir?” başlıklı içeriğimizi de ayrıca okuyabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir