Birinci Yıl Raporu: adempervan.com İçin Bir Yıl Nasıl Geçti?
Birinci Yıl Raporu: adempervan.com İçin Bir Yıl Nasıl Geçti?

Birinci Yıl Raporu: adempervan.com İçin Bir Yıl Nasıl Geçti?

Birinci Yıl Raporu

Bir spor salonun görseli.

Birinci yıl raporu sunulmadan önce bu sürecin öncesinden kısa da olsa bahsetmek isterim. NO:21 BOXING ST. adındaki spor salonumuz açıldığı zaman sporu sadece antrenman yapmakla ilişkilendirmemek istedik. Spor, sadece antrenman yapmakla, güzel vücuda sahip olmakla sınırlandırılamayacak bir kültürdür.

Bu sebeple kültürel anlamda içerik üretmek ve yayınlamak için adempervan.com sayfasını açmaya karar verdik. 

İlk aldığımız karardan itibaren haftada bir yazı yayınlamak amacıyla bu yola çıkmıştık. Fakat bir yılın sonunda gördük ki daha fazla içerik üretmiş ve yayınlamışız. 

Birinci yıl raporu için çalışan birisini görseli.

Bu aşamaya gelmemizde gerek destekleri, gerek yardımları ve güzel düşünceleriyle payı olan herkese teşekkür ederiz. Umuyoruz ki önümüzdeki günlerde bugünden daha iyi ayrıca ileri adımlar atacağız.

Sevgili okurlarımız ve bizi sosyal medyadan da olsa takip eden değerli takipçilerimiz, birazdan bloğumuzun birinci yıl raporu karşınızda olacak.

Bu sebeple biz çok mutluyuz aynı zamanda çok heyecanlıyız. Bu heyecanı içeriklerimizi üretirken ve yayına hazır hale gelen içerikler için “yayımla” sekmesine tıklarken de yaşadık. 

birinci yıl raporu için çalışan bir teşekkür görseli.

Bu sebeple rapora geçmeden önce biriken teşekkür borçlarımızı yerine ulaştırmak isteriz. İlk teşekkürümüz siz değerli okurlarımıza olacaktır.

Bizler araştırdık, okuduk, yazdık ve yayınladık. Sizler bu yayınlara ilgi göstermeseydiniz biz bu kadar üretken ol(a)mayacaktık.

İkinci olarak blog sürecinin ilk gününden itibaren bize mentorlük yapan Yakup Hasan’a teşekkür ederiz. 

Üçüncü ve son olarak, sayfamızda yayınlamak üzere isteğimizi kırmayıp, bir içerik dahi olsa bizlere yazı hazırlayan tüm yazarlarımıza teşekkür ederiz.

yeni gönderi için blog sayfasının arka planına ait bir görsel.

Değerli okurlarımız, biz başta spor kültürüne dair içerikler üretmeyi çok seviyoruz. Bunun için özverili şekilde çalışarak spora dair birden fazla kategoride bir yılı geride bırakmış olduk.

Önümüzdeki yıllarda ise faydalı içerikler ve yayınlar hazırlamak için aynı heyecanla çalışmaya, üretmeye gayret edeceğiz.

Bundan sonrada, önce kendimiz adına özgün içerikler üretmenin heyecanıyla çalışmayı, sonrasında ise sizin de bloğumuzda keyifli vakitler geçirmenizi diliyoruz. 

Kategori İstatistikleri

Birinci yıl raporu içerisinde yer alan bir grafik görseli.

İlk yazımızı yayınladığımız 19 Mayıs 2020 itibariyle beş ayrı kategori ile blog sayfamızı açmıştık. İlerleyen zamanlarda ise NO:21 BOXING ST. ile ilişkili boks dosyası oluşturmak için 4 Eylül 2020 tarihinde düzenli yayın yapmak kararıyla Boks 101 kategorisindeki ilk yayınımızı yapmış olduk. 

Bu kararın alındığı hafta ise sadece Yemek Tarifleriyle ilgili yayın yapmak üzere mutfaksever yazar olarak aramıza katıldı. Bu anlaşmayla birlikte 8 Eylül 2020 tarihinde ilk yemek tarifleri kategorisindeki yazımızı yayınlamış olduk. 

mutfaksever instgram heabının görsel.

Son olarak ise yeni yıl sebebiyle bir yenilik yapmak adına Biyografi kategorisi ile ilgili sosyal medya üzerinden yapmış olduğumuz anket sonucu, takipçilerimizin çoğunluk olarak evet demesiyle bu kategorideki ilk yazımızı ise 5 Ocak 2021 tarihinde yayınlayarak ilk yılı sekiz kategoride bitirmiş olduk.

Bu yılı ise %24.7 ile en yüksek yüzdeye sahip olan Spor kategorisi, en çok yayın yaptığımız kategoriler arasında ilk sırada yer almaktadır.

%17.5 yüzdesi ile en çok yayın yaptığımız kategori sıralamasında ikinci sırada Sağlık yer almaktadır.

Antrenman Bilimi kategorisi ise %13.4 yüzdesi ile üçüncü sırada olarak ilk üçü tamamlamış olmaktadır. Devamında ise %11.3 ile Beslenme, %10.3 ile boks 101, %9.3 ile yemek tarifleri, %8.2 ile İnceleme ve son olarak ise %5.2 yüzdesi ile biyografi kategorisi sıralamayı tamamlamaktadır.

Bir yıl içinde bloğumuzda bu sekiz kategoride toplam 98 adet yazı içeriğimiz yayınlanmıştır. Yazılarımızı kategorilere böldüğümüz zaman ise dağılım şu şekilde olmaktadır.

Kategori yazılarının dağılımına ait bir görsel.

İçerik İstatistikleri

Kelime sayısı, karakter sayısını gösteren bir görsel.

İlk günden bugüne kadar yayınladığımız içerikler muhteviyat bakımından da belli bir istatistiğe sahip olmuştur. Her içerik ortalama iki sayfa karaktere sahip olacak şekilde hazırlanmıştır.

Toplamda ise bir yıllık süre zarfında 235 sayfa döküman çıkmıştır. Bu sayfalar ise 50,690 adet kelime sayısına ve 386,404 de karakter sayısına sahiptir.

Hazırlanan Ek/Özel Dosyalar 

Rapor içerisinde iki özel çalışma için hazırlanmış bi rgörsel.

Boks 101 Dosyası

Boks 101 ile ilgili dosya kapağının görseli.

Boks sporu hakkında en temelden başlayarak ele alınan konuların, sıralı bir şekilde devam ederek bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş özel bir dosyadır.

Şu an itibariyle sadece hazırlanmış olup, bütün olarak dosya halinde herhangi bir yerde yayını yapılmamıştır. 

Aynı zamanda ek dosya haline getirilerek bu yıl içerisinde yayınlanması planlanmaktadır. Bununla ilgili çalışmalarımız halen daha devam etmektedir. 

Konu başlıkları ayrı ayrı ele alınarak, sayfamızda Boks 101 kategorisi altında hali hazırda yayınlanmaya devam etmektedir.

Ekşi Mayalı Ekmek

Ekşi maya ekmek yapımına ait bir yazının görseli.

Ekmeğe dair önyargıları kırmak amacıyla uygulamalı olarak yaptığımız bir çalışma oldu. İlk olarak ekmeğe “doğru ekmek” penceresinden yaklaşarak bir bakış açısı sunmaya çalıştık.

Sonrasında ise yazarlarımızdan mutfaksever yönetiminde “ekşi maya yapımı” sağlandı. Bir hafta on gün serisinde gerekli beslemeler yapılarak elde edilen ekşi maya ile doğru ekmek dediğimiz ekmeyi yapmış olduk. 

Bu sürecin yazım aşamalarını en başından itibaren bloğumuzda yayınladık. Aynı zamanda süreci bilfiil olarak sosyal medya üzerinden videolu/fotoğraflı olarak okurlarımızla da paylaştık.

Yeni yılda ise doğru ekmek mottosu ile ekşi mayalı ekmeğe yönelik daha gelişmiş bir dosya hazırlamayı planlamaktayız. 

Yeni Yıl İçin Yapılacaklar 

Gelecek yıl neler yapılacağına dair hazırlanmış bir görsel.

Bir önceki yıldan daha ileri adımlar atarak ilerlemek adına yeni yılda yapılacaklar için karar aldık. Bu yapılacaklar yazı içeriği ve özel dosyanın yanında video özelinde içeriklere yönelik olacaktır. 

Kategoriler aynı düzende devam edecek, ek olarak “spor yöneticiliği” kategorisi eklenerek yeni konular yayınlanmayı planlıyoruz. Ayrıca sosyal medya hesabından aktif şekilde bloğumuzu destekler nitelikte içeriklerimizde yayınlanacaktır. 

Instagram üzerinden ayda bir, bir konu üzerinden canlı yayın(lar) yapılacaktır. Bunun yanında haftada bir blog içerisinde yer alan bir isim/kavram hakkında maksimum bir dakika uzunluğunda olacak podcast benzeri yayın da yapılacaktır.

Sosyal medya hesabınımızı genişleterek twitter gibi farklı mecralardan da daha çok kitleye ulaşmaya çalışacağız. 

21 blog twitter hesabının görseli.

Bunların yanında bir egzersizi sunum şeklinde video üzerinden açıklayıcı içerikler üreteceğiz. Ayrıca mutfak konseptiyle ilgili yine beslenme ve yemek tarifleri kategorisini destekeleyecek içerikler yayınlamayı planlamaktayız.

Birinci yıl raporu ile bizler de geriye dönük neler yapmış olduğumuzu tekrardan görme fırsatı yakalamış olduk.

Umuyoruz ki önümüzdeki senelerde de birinci yıl raporu gibi içeriklerimizle ve yaptıklarımızı ilgili daha nice raporlar hazırlama fırsatımız olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir